HIROSHIMA ANIMATION SEASON 2022

COMPETITION

MITSUI FUDOSAN REALTY CHUGOKU
Presents
Hiroshima Animation Season 2022 Competition

Two competitions where the world’s
top-class animations gather

Hiroshima Animation Season holds two competitions: the Pan-Pacific and Asia Competition and the World Competition, as a place where the latest animation from around the world, with a focus on the Pan-Pacific and Asia area, will be gathered and screened for audiences. Both competitions accept feature films and short films together, and the World Competition will be held in a unique way, with each genre of film competing against one other.

PROCESS

The Grand Prix from both competitions will be decided by the following selection and judging process.

1. Selection

All submissions will be screened by the selection committee members to determine the selection for the two competitions: Pan-Pacific and Asia Competition and World Competition.

2. Preliminary Judges

For the World Competition, the judges will be assigned to each category and will conduct a screening and discussion to determine Best Film in each categories. The award winners will be announced on July 2 (tentative) and the award ceremony will be held on August 17, at the opening ceremony of Hiroshima Animation Season 2022.

3. Judges during the Festival (August 17 to 21)

The international jury of Pan-Pacific and Asia Competiton will have a screening and discusstion during the festival period and decide the winners. For both the “Pan-Pacific and Asia” and “World” competitions, special juries consisting of Hiroshima citizens and experts will judge the films during the festival and select the winning films (Special Jury Awards). Audience vote will select (Audience Award). The award-winning films will be announced and presented at the Closing Ceremony on August 21.

4. Grand Prix

The two artistic directors will select one film that symbolizes this year’s festival from among the award-winning films selected in the process of 2 and 3 as the Grand Prix. The Grand Prix will be announced and awarded at the Closing Ceremony on August 21.

Pan-Pacific and Asia
Competition

For the Pan-Pacific and Asia Competition, works produced in Asia and the countries and regions bordering the Pacific Ocean will be selected and judged without distinction as to length, such as feature-length or short films. A jury composed of international animation professionals will determine the award winning films.

Jury Members

To be announced

World Competition

The World Competition is open to works produced around the world, and selection and judging will be conducted according to categories established by the genres, without distinction as to length (feature, short, etc.). The jury members will be a mixture of members of the selection committee, animation professionals, and people involved in culture and the arts in Japan, and will aim to evaluate the films from a broader perspective while taking into account the context of animation history.

Jury Members

  • Allegories Nowadays

    This category is for fiction-based works.

    Arthur Binard
    Arthur Binard
    Hiroko Sebu
    Hiroko Sebu
    Shizuka Miyazaki
    Shizuka Miyazaki
  • A Slice of Society

    This category is for animated documentary and the films with social issues.

    kiki sugino
    kiki sugino
    Asako Fujioka
    Asako Fujioka
    Honami Yano
    Honami Yano
  • Adventure in Storytelling

    This category is for works that pursue and invent new ways of storytelling unique to animation.

    Min Tanaka
    Min Tanaka
    Yuki Harada
    Yuki Harada
    Sarina Nihei
    Sarina Nihei
  • Visual Poetry

    This category is for poetic animation films.

    Jung-Yeon Ma
    Jung-Yeon Ma
    Daito Manabe
    Daito Manabe
    Koji Yamamura
    Koji Yamamura
  • The Spark: Films for Children

    This category is for works for children.

    Shiriagari Kotobuki
    Shiriagari Kotobuki
    Yukiko Hiromatsu
    Yukiko Hiromatsu
    Ryotaro Miyajima
    Ryotaro Miyajima

AWARDS

Pan-Pacific and Asia Competition

The jury members decide Best Film and Jury Award.

World Competition

The jury of each category decides Best Film in each category.
In addition to it, a member of the juries can also award individual prizes.

Prizes by Special Juries

Audience Prize
Hiroshima Citizens’ Prize
and others (to be announced at a later date)

SELECTION TEAM

Koji Yamamura (Animation Filmmaker / Professor of Tokyo University of the Arts)
Shizuka Miyazaki (Animation Filmmaker / Associate Professor of Hijiyama Junior College)
Ryutaro Miyajima (Animation Filmmaker)
Honami Yano (Animation Filmmaker)

SUBMISSION

Hiroshima Animation Season 2022
Pan-Pacific and Asia Competition
World Competition
Submission guideline [ PDF ]
Submission period: Jan 7th to Feb 28th, 2022

You can submitted your films via our official form or via filmfreeway

Official Submission Form (Closed)
Film Freeway (Closed)

The following works were selected
from among 2,149 entries from 86 countries and regions.

Pan-Pacific and Asia Competition

Selection

Ma Ma Hu Hu
Ma Ma Hu Hu
Liang-Hsin Huang
Taiwan, Japan
Flowing Home
Flowing Home
Sandra Desmazieres
France, Canada
Misery Loves Company
Misery Loves Company
Sasha
Korea
Red Fire
Red Fire
Mona A.Shahi
Iran
Wandering With NONO And PUPU
Wandering With NONO And PUPU
See Ek Chang
Malaysia
How I Grew Up
How I Grew Up
Yufei Liu, Yike Cen, Jiawei Li
China
Worms Ate My Flesh
Worms Ate My Flesh
Nigel Braddock
New Zealand
Modo De Vida - A Goan Sketchbook
Modo De Vida - A Goan Sketchbook
Rohit Karandadi
India
Bird in the Peninsula
Bird in the Peninsula
Atsushi Wada
France, Japan
Bestia
Bestia
Hugo Covarrubias
Chile
The Loach
The Loach
Xi Chen, An Xu
China
The Visit
The Visit
Morrie Tan
Singapore
Patient’s Mind
Patient’s Mind
Zhiheng Wang
China
Charlotte
Charlotte
Zach Dorn
United States
The Fourth Wall
The Fourth Wall
Mahboobeh Kalaee
Iran
Los Huesos
Los Huesos
Cristóbal León, Joaquín Cociñ
Chile

World Competition

Selection

  • Allegories Nowadays
    Tiger is Strolling Around
    Tiger is Strolling Around
    Anastasiia Falileieva
    Ukraine
    Reduction
    Reduction
    Réka Anna Szakály
    Hungary
    Helfer
    Helfer
    Anna Szöllősi
    Hungary
    In the Mountains
    In the Mountains
    Wally Chung
    United States
    PRINCE IN A PASTRY SHOP
    PRINCE IN A PASTRY SHOP
    Katarzyna Agopsowicz
    Poland
    Confessions of an English Ant-Eater
    Confessions of an English Ant-Eater
    Alex Crumbie
    United Kingdom
    A Story for 2 Trumpets
    A Story for 2 Trumpets
    Amandine Meyer
    France
    Skinned
    Skinned
    Joachim Hérissé
    France
    When You Get To The Forest
    When You Get To The Forest
    Eric Power
    United States
  • A Slice of Society
    Salvia at Nine
    Salvia at Nine
    Jang Nari
    Korea
    All Those Sensations in My Belly
    All Those Sensations in My Belly
    Marko Dješka
    Croatia
    Mom, what’s up with the dog?
    Mom, what’s up with the dog?
    Lola Lefevre
    France
    Precious
    Precious
    Paul Mas
    France
    I’m Late
    I’m Late
    Sawako Kabuki
    France, Japan
    Holy Holocaust
    Holy Holocaust
    Osi wald, Noa Berman-Herzberg
    Israel
    The House of Loss
    The House of Loss
    Jinkyu Jeon
    Japan, Korea
    Silver Bird and Rainbow Fish
    Silver Bird and Rainbow Fish
    Lei Lei
    United States, Netherlands
  • Adventure in Storytelling
    Regular
    Regular
    Nata Metlukh
    United States
    Backflip
    Backflip
    Nikiita Diakur
    Germany
    3 geNARRATIONS
    3 geNARRATIONS
    Paulina Ziółkowska
    Poland
    The blind writer
    The blind writer
    Georges Sifianos
    Greece
    My Father’s Damn Camera
    My Father’s Damn Camera
    Milos Tomic
    Slovenia
    The Primitives
    The Primitives
    Genadzi Buto
    Belarus
    In the Big Yard Inside the Teeny-weeny Pocket
    In the Big Yard Inside the Teeny-weeny Pocket
    Yoko Yuki
    Japan
    Darwin’s Notebook
    Darwin’s Notebook
    Georges Schwizgebel
    Switzerland
    Swallow the Universe
    Swallow the Universe
    Nieto
    France
  • Visual Poetry
    Intermission
    Intermission
    Réka Bucsi
    Hungary
    Promised Land
    Promised Land
    Andrea Pierri
    Italy
    Deforming after Transforming
    Deforming after Transforming
    Fukumi Nakazawa
    Japan
    Clockwise
    Clockwise
    Toni Mitjanit
    Spain
    Zoon
    Zoon
    Jonatan Schwenk
    Germany
    Archipel
    Archipel
    Felix Dufuour-Laperriere
    Canada
  • The Spark: Films for Children
    Giuseppe
    Giuseppe
    Isabelle Favez
    Switzerland
    Spinning
    Spinning
    Tzu-Hsin Yang (Cindy Yang)
    Taiwan
    In Nature
    In Nature
    Marcel Barelli
    Switzerland
    Miranda! - El arte de enamorarte
    Miranda! - El arte de enamorarte
    Dante Zaballa
    Argentina
    François Couperin. The Alarm Clock
    François Couperin. The Alarm Clock
    Natalia Ryss
    Russia
    A Town Called Panic: The Summer Holidays
    A Town Called Panic: The Summer Holidays
    Vincent Patar, Stéphane Aubier
    France, Belgium
winners